گروه نرم افزاری اصفهان پیامک
الگوریتم رقص گوگل (google dance) چیست؟

کاربرد الگوریتم رقص گوگل در سئو

یکی از اتفاقات عجیب برای کاربران ما در سئوسایت ، جهش‌های ناگهانی در رتبه‌بندی نتایج گوگل است، که موجب می‌شود جایگاه سایتشان در یک یا چند عبارت کلیدی رشدی ناگهانی و مثبت و منفی را تجربه کند، که این موضوع در برخی موارد باعث خوشحالی و گاهی ناراحتی کاربران خواهد شد.در این مواقع ما به کاربرانمان پیشنهاد میکنیم اصلا ناامید نشوند و بطور منظم به تولید محتوا و بروزرسانی وب سایت خود بدون توجه به نتایج ادامه دهند که در نهایت این امر باعث می شود سایتشان به جایگاه واقعی خود برسد .

این تغییرات معمولا توسط الگوریتم رقص گوگل ایجاد می‌شوند و هدف آن‌ها بررسی میزان رضایت کاربر از آن صفحه است.

 

الگوریتم رقص گوگل


گوگل دائما برای نمایش نتایج دقیق و باکیفیت متناسب با جستجوی کاربران تلاش میکند لذا گوگل با استفاده ازیکسری الگوریتم سایت ها را رتبه بندی میکند و در تلاش است هر وب سایت به رتبه  واقعی و شایسته خود برسد. یکی از این الگوریتم ها که کاربرد بسیاری دارد الگوریتم گوگل دنس یا رقص گوگل می باشد .

 

 الگوریتم گوگل دنس چیست؟

از مهم‌ترین فاکتورهای گوگل جهت طراحی سایت حرفه ای و برای رتبه‌بندی صفحات وب میزان رضایت کاربران از محتوای آن‌هاست. برای تعیین میزان این رضایت، عوامل مختلفی بررسی می‌شوند که برخی از این عوامل پیش از نمایش به کاربر و برخی پس از بازدید کاربر از سایت مشخص می شود. فاکتورهایی  مانند زمان حضور کاربر در صفحه، نرخ کلیک کاربران بر روی سایت شما، اشتراک گذاری در شبکه‌های اجتماعی و ثبت دیدگاه تنها پس از ورود کاربر به صفحه محاسبه می شود اما فاکتورهایی مانند سرعت سایت، نمایش صحیح در موبایل، رعایت استانداردهای طراحی و نگارشی و … قبل از آنکه سایت شما به کاربران پیشنهاد شود توسط گوگل محاسبه می‌گردد. یکی از الگوریتم های گوگل برای رتبه بندی نتایج جستجو، الگوریتم رقص می باشد.

نامGoogle Dance  برای توصیف دوره ای که به روزرسانی، شاخص اصلی موتور جستجوی گوگل بود، استفاده می شد. این شاخص های به‌روزرسانی گوگل به طور متوسط ​​هر 36 روز یا هر 10 بار در سال رخ می دهد. ساده ترین راه برای شناسایی این است که گوگل در بازه‌های زمانی نامشخص، رتبه سایت‌ها را موقتا بالا و پایین می‌کند. به این ترتیب سایت‌هایی با محتوای تازه فرصت دیده شدن پیدا می‌کنند. اگر در دوره افزایش رتبه کاربران از سایت راضی بودند، جایگاهش بهتر می‌شود. در غیر این صورت دوباره سقوط می‌کند. این تغییرات معمولا هر یک دقیقه یک بار دیده می شود. اما ممکن است چندین روز طول بکشد تا بروزرسانی کامل این شاخص به پایان برسد.

 

 

دلیل نامگذاری گوگل دنس چیست؟


از آنجا که گوگل ، مانند هر موتور جستجوگر دیگر، به این بستگی دارد که مشتریان خود بدانند که  نتایج معتبر و قابل اطمینانی  را در 24 ساعت شبانه روز و هفت روز هفته ارائه می دهند ، به روزرسانی ها مسئله جدی را ایجاد می کنند. گوگل یک دامنه‌ی جدید (یا یک صفحه‌ی جدید از یک دامنه قدیمی) را در نتایج جست‌وجو می‌رقصاند تا رفتار کاربران را نسبت به آن ببیند و این را به عنوان یک فاکتور در نتایج جست‌وجو لحاظ می‌کند، تا رتبه‌ی نهایی یک صفحه را مشخص کند. اما گاهی به دلایل مختلف دیگری هم ممکن است یک صفحه در نتایج جست‌وجو رقصانده شود

چه سایت هایی دچار الگوریتم دنس می شوند؟

گوگل دنس | google dance

عملکرد این الگوریتم به این شکل است که سایت هایی که رتبه ی پایین تری داشته اند اما توانسته اند سئوی خود را ارتقا دهند و اصول و قوانین را رعایت کنند، شناسایی می کند و رتبه و امتیاز خوبی کسب می کنند و از سوی دیگر، زمانی که سایتی در پروسه رقص است، از نتایج جستجوی کاربرای حذف می شود. در واقع با این کار، گوگل به کمک کاربران سایت هایی که شایستگی بهتری دارند را بشناسد تا بهتر دیده شوند و رتبه بهتری کسب کنند.

معمولا سایت هایی که شرایط زیر را دارند در معرض رقص گوگل قرار می گیرند:

 • سایت­هایی که به تازگی فعالیت خود را آغاز کرده­اند.
 • سایت­هایی که کلمات کلیدی) (Key Wordتازه­ای را برای خود انتخاب کرده و در سئو مورد استفاده قرار می­دهند.
 • سایت­هایی که به روش­های متعدد چون بک لینک­های غیر طبیعی سئو شده­اند.

همچنین سایت هایی که شرایط زیر را دارند در معرض رقص گوگل قرار نمی گیرند:

 • سایت­هایی که با بهینه سازی اصولی و درست فعالیت می­کنند.
 • سایت­هایی که از روش­های سئو مانند استفاده از کلمات کلیدی سواستفاده نکرده و محتوایی طبیعی دارند.
 • سایت­هایی که دارای سابقه بوده و اعتبار دارند.

اما به طور کلی کسی نمی‌تواند بگوید معیارهای رقص گوگل چیست . هیچ کس نمی‌تواند بگوید در جدیدترین رقص گوگل کدام معیارها ارزش بیشترین پیدا کرده‌اند تا بر اساس آن‌ها سایت را بهینه‌سازی کنیم.

تاثیر رقص گوگل بر سئو

 

تأثیر الگوریتم دنس بر سئو چیست؟

محتوا یکی از مهم ترین فاکتور های در سئو است و با توجه به اینکه رتبه بندی گوگل براساس راضی بودن کاربران است و بعد از هر بار رقص گوگل، رفتار کاربران را در نظر می گیرد، پس باید سایت را برای کاربران بهینه کنید و بهترین تعامل را با آنها داشته باشید.

روش های زیادی برای این کار وجود دارد:

 • تیترهای جذاب و ترغیب‌کننده انتخاب کنید.
 • برای صفحات توضیحات متای خوب بنویسید.
 • محتوای مفید و باکیفیت تولید کنید.
 • ساختار لینک های داخلی  را بهبود ببخشید تا کاربران به قسمت‌های مختلف سایت سر بزنند و زمان بیشتری را در آن بگذرانند.
 • از المان‌های جذابیت بصری استفاده کنید.

 

اصفهان پیامک به عنوان یکی از فعالترین گروه طراحی سایت در اصفهان و دیگر نقاط کشور آماده است تا شما عزیزان را در انتخاب روش و تکنولوژی انتخابی جهت پیاده سازی وب سایت شما راهنمایی کند.(سالها تجربه ما در اختیار شماست! ) 


دسته مقاله: مقالات بازاریابی اینترنتی و سئو
آیا به مشاوره نیاز دارید؟

تماس بگیرید
03133512516(مشاوره رایگان)